Eleganckie kryształowe szkło - porcelana - sztućceEleganckie kryształowe szkło - porcelana - sztućce
Waluta: PLN | CZK | EUR
english version deutsche version czech version
Eleganckie kryształowe szkło - porcelana - sztućce
 

W czym pić rum? Rodzaje rumu i sposoby na jego podawanie

Kieliszki do podawania rumu

Kiedyś napój piratów i szubrawców, złoty trunek, przysmak mieszkańców Wysp Karaibskich. Oto on – rum. Powstaje ze słodkiej melasy – pozostałości po wytwarzaniu cukru trzcinowego. Pośród rodzajów rumu wymienić można m.in. trzy warianty kolorystyczne tego napitku: złoty, czarny i biały. Barwa przysmaku jest zależna od czasu jego dojrzewania w dębowych beczkach. Z czym pić rum? Jak przyrządzać na jego bazie pyszne drinki? Jak je podawać? Przeczytaj nasz poradnik, a staniesz się maestrem tego napoju alkoholowego.

O rumie słów kilka

Rum to wysokoprocentowy trunek powstały z trzciny cukrowej. Jego prekursorami byli mieszkańcy Chin i Indii. Na Karaiby dotarł za sprawą Kolumba. W Europie alternatywą dla trzciny cukrowej stała się melasa buraczana. Pierwsze napoje tego rodzaju posiadały stężenie alkoholu od 37,5 do aż 81%. Dziś, zgodnie z normami Unii Europejskiej, rumem określany może być tylko trunek o maksymalnie 40% zawartości alkoholu i powstały wyłącznie z trzciny cukrowej. Nie istnieje jednak jeden, elementarny sposób wytwarzania rumu. W Hiszpanii i Anglii produkuje się go na bazie melasy, zaś we Francji jego najważniejszym składnikiem jest sok z trzciny cukrowej. Kluczowym elementem napoju są drożdże. Delikatniejsze rumy lubią drożdże fermentujące szybko, z kolei te bardziej intensywne w smaku wolą nieśpieszne butwienie. Większość złotych trunków dojrzewa odpoczywając w drewnianych beczkach. Długość leżakowania zależna jest od klimatu danego regionu. Napoje wytwarzane w ciepłych destynacjach zwykle potrzebują mniej czasu by dojrzeć. Natomiast rum produkowany w chłodniejszych warunkach wymaga dłuższego odpoczynku.

kieliszki do rumu

Rodzaje rumu

Barwa i woń rumu są wypadkową jego stopnia zabarwienia karmelem oraz czasu leżakowania w beczkach. Trunek ten dzielimy ze względu na kolor i wyróżniamy trzy rodzaje rumu: biały, złoty oraz czarny. Pierwszy określany jest inaczej jako jasny bądź srebrny. Nie musi dojrzewać w beczkach, a jeśli już, to czas jego odpoczynku wynosi maksymalnie 3 lata. Biały rum to lekki alkohol o wyrazistym posmaku. Bardzo dobrze sprawdza się jako składnik orzeźwiających kompozycji koktajlowych.

Kolejny rodzaj rumu charakteryzuje zarówno wyrazisty aromat, jak i smak. Rum czarny – bo o nim mowa – swój ciemny kolor zawdzięcza braku filtracji. Możemy wyczuć w nim karmel i wonie ziołowe. Bardzo dobrze ma się w duecie z sokiem owocowym np. ananasowym, limonkowym, cytrynowym lub pomarańczowym.

Najdłużej leżakującym rodzajem rumu jest ten o pięknej, złocistej barwie. Odpoczywa on w beczce nawet przez pięć lat. Jest zdecydowanie cięższy od białego i świetnie nadaje się do drinków. Na smak złotego rumu wpływa przede wszystkim rodzaj beczki, w której leżakował – np. kokosowej lub cytrusowej.

Rumy dzielimy także ze względu na smak. Wyróżniamy m.in.rum aromatyzowany, który wzbogaca się rozmaitymi woniami – np. pomarańczy czy limonki. Innym rodzajem tego trunku jest alkohol przyprawiony z dołączoną adnotacją na etykiecie „spiced”. Jest mocny i wyrazisty, a to dzięki dodanym do niego przyprawom. Kolejny rodzaj tego alkoholu – rum starzony dedykowany jest amatorom luksusowych trunków. Na oryginalny smak tego napoju wpływa długi czas leżakowania. Jego przeciwieństwem jest overproof – rum o krótkim okresie leżakowania – przeznaczony przede wszystkim do przygotowywania drinków.

Ostatni podział rumów wyznacza kraj pochodzenia alkoholu. Hiszpański robiony jest na bazie klasycznej melasy, francuski z soku z trzciny cukrowej, a angielski z melasy destylowanej w specjalnej miedzianej aparaturze.

kieliszki do degustacji

W czym pić rum?

Najlepsze do picia rumu są niewielkie kieliszki zwężane ku górze. Polecamy zestaw dwóch degustacyjnych kryształów z serii Bucaneer Rum. Kieliszki te mają kształt tulipana i rozkloszowanie na górnej krawędzi, dzięki czemu perfekcyjnie koncentrują woń trunku oraz umożliwiają wydobycie całego bukietu jego smaków. Dodatkowym atutem tych naczyń jest przeźroczystość – pozwala ona podziwiać piękny kolor rumu. Praktyczne nóżki zapewniają wygodne używanie tych kryształów. Alternatywą dla wspominanego kompletu są smukłe kieliszki z linii Specials. Posiadają one kształt tulipana i są zwężane ku górze, co pozwala na wydobycie pełni smaków i aromatów trunku. Ten typ kieliszków jest idealny do serwowania drinków z rumem. Kolejną opcją jest serwowanie tego alkoholu w specjalnych szklankach. Idealne będą szerokie naczynia z grubego szkła, np. Caribbean Dream zdobione motywem egzotycznych ptaków. Sam zdecyduj, który wariant najbardziej ci odpowiada.

Szklanki do rumu

Z czym pić rum?

Kiedy już wybrałeś naczynia do serwowania rumu, pora zastanowić się, z czym go pić. Pierwsza opcja jest najprostsza, co nie oznacza, że mało smaczna. Wręcz przewinie. Mowa o podawaniu rumu solo lub tylko z dodatkiem kilku kostek lodu. Warto pamiętać, że im trunek starszy, tym więcej lodu warto do niego dodać, dzięki temu napary alkoholu będą mniej wyczuwalne. Tak powinno pić się przede wszystkim luksusowy rum starzony, który nie potrzebuje zbędnych ozdobników smaku.

Rum uwielbia towarzystwo cygara. Takie połączenie najlepiej sprawdzi się w przypadku hiszpańskich trunków. Trzeba jednak zaznaczyć, że te dwa wyraziste przysmaki mogą ze sobą konkurować – cygaro często osłabia wytworność rumu, z kolei alkohol lubi neutralizować smak tytoniu.

Z czym pić rum? Pomysły na drinki z białym, czarnym i złotym rumem

Alkohol nazywany złotem piratów to także dobra baza do przygotowywania rozmaitych drinków. Ich warianty wydają się nie mieć końca, a dobór składników najlepiej uzależniać od rodzaju rumu.

Biały rum będzie idealnym wkładem do takich przysmaków, jak np. popularne Mojito. Do jego przygotowania potrzebujesz również: limonki, cukru trzcinowego, mięty, wody gazowanej i lodu. Biały rum uwielbia także towarzystwo egzotycznych owoców, dlatego zestawiaj go z sokiem ananasowym lub mleczkiem kokosowym. Jednym z popularniejszych białych rumów jest Bacardi. Zawiera on prawie 37% alkoholu, więc jest niemal tak mocny, jak wódka. W przeciwieństwie do niej ma on jednak dużo subtelniejszy smak. Z czym pije się Bacardi? Najlepiej serwować je schłodzone, w towarzystwie kilku kostek lodu. Alternatywą dla jasnego Bacardi, jest jego ciemna odmiana - Carta Negra. Najbardziej popularnym drinkiem przyrządzanym na bazie tego trunku jest słynna PiñaColada. Do jej zrobienia potrzebujesz obu rodzajówBacardi – jasnego i ciemnego. Pozostałymi składnikami są: sok ananasowy, syrop kokosowy i kilka kropel wyciśniętej limonki. Tak przygotowany specjał udekoruj plastrem ananasa i kawałkami kruszonego lodu. Innym drinkiem bazującym na Bacardi jest CubaLibre, czyli zestawienie rumu, coli i limonki z wykończeniem wykonanym z plastra pomarańczy lub liścia mięty.

Z kolei czarny rum będzie miał się świetnie w drinku Bombardino, do którego zrobienia musisz dodać keks bitej śmietany i zabajone. Taka kombinacja smaków sprawia, że jest niczym pierwszorzędny deser, który warto podawać na ciepło. Innym drinkiem bazującym na czarnym rumie jest owocowe Daiquiri, czyli kombinacja soków z limonki i ananasa, miąższu marakui, wódki oraz dodatku lodu i cukru. Wyrazisty smak ciemnego trunku piratów dobrze komponuje się z piwem imbirowym oraz królową drinków – colą.

Cola pasuje także do złotego rumu. Oprócz niej dobrym dodatkiem do tego alkoholu będą tropikalne owoce pod postacią soku z papai lub mango.

Malibu to kolejny alkohol z rodziny rumu. Jest to likier kokosowy powstały na bazie karaibskiej odmiany złotego trunku. Tak jak w przypadku innych rumów i ich pochodnych, malibuteż można pić solo lub z lodem. Cechuje go zwartość alkoholu na poziomie 21%, dzięki czemu jest pożądanym składnikiem rozmaitego typu drinków. Z czym pić malibu? Jedną z propozycji jest połączenie likieru kokosowego z mlekiem. Zamiast tego drugiego składnika możesz użyć śmietanki, a w wersji wegańskiej napoju roślinnego – owsianego, sojowego, migdałowego lub kokosowego. Malibu dobrze ma się także w akompaniamencie coli. Jej zamiennikiem może być sprite, tonik albo domowa lemoniada. Masz ochotę na więcej wariacji smakowych z Malibu? Spróbuj jego połączenia z sokiem ananasowym lub grejpfrutowym. Jeszcze inną opcją jest drink Sea Breeze, w którym prócz nuty ananasa, znajdziesz także smak żurawiny. Klasykiem gatunku jest Bahama mama, czyli zestawienie malibu z likierem kawowym, ciemnym rumem, mocnym rumem, sokiem z limonki i sokiem anansowym. Możesz też decydować się na własne receptury. Do tego kokosowego likieru pasują: napoje gazowane, mleka, soki i kawa.

Szklanki do drinków z rumem

Popularne produkty
delivery methods paymant methods
Ajmara.pl © 2011-2024 | All rights reserved | Eleganckie kryształowe szkło - porcelana - sztućce | Projekt: fdgstudio.net