Zdaniem koneserów i znawców whisky powinno się degustować bez żadnych dodatków, najlepiej w temperaturze pokojowej. Pita w ten sposób posiada wiele walorów smakowych, można cieszyć się jej złożonym bukietem oraz podziwiać przepiękną bursztynową barwę. Dla wielu osób jednak czysty alkohol jest za mocny i woli smakować whisky rozwodnioną poprzez dolanie do niej wody lub dodanie kilku kostek lodu. Najbardziej popularne jest jednak picie whisky w postaci różnorodnych drinków. Możemy w nich łączyć whisky z napojami bezalkoholowymi, różnymi dodatkami np. owocami czy też innymi alkoholami. Oto kilka prostych przepisów na drinki z whisky, które możemy sami przyrządzić w domu.
Old Fashioned (od angielskiego słowa staromodny) jest jednym z najstarszych drinków na świecie. Opracowany został na początku XIX wieku prawdopodobnie w prywatnym klubie w Louisville w stanie Kentucky. Jest to bardzo prosty w przygotowaniu drink i cieszy się dużym uznaniem wśród prawdziwych entuzjastów whisky. W jego składzie znajdziemy whisky, angosturę i syrop cukrowy. Tradycyjnie podawany jest w ciężkiej szklance z grubym dnem (typu Old Fashioned).
Składniki:
Przygotowanie:
Do wysokiej szklanki barmańskiej lub shakera wlewamy whisky, kilka kropli angostury i syrop cukrowy. Dodajemy lód i mieszamy przez około 30 sekund aż nasz koktajl się schłodzi. W szklance typu z grubym dnem (Old Fashioned) umieszczamy dużą kostkę lodu. Przelewamy naszą mieszankę do szklanki, dekorujemy skórką pomarańczową, kandyzowaną wiśnią maraschino i możemy podawać.
Historia Whisky Sour sięga XIX wieku a drink ten zrodził się w Stanach Zjednoczonych. Koktajl był przyrządzany przez marynarzy podczas długich podróży – mieszano wówczas alkohol z sokiem z cytryny co miało zapobiegać szkorbutowi. Obecnie Whisky Sour jest jednym z bardziej klasycznych drinków. Ten słodko-kwaśny, kremowy koktajl jest powszechnie znany i lubiany.
Oryginalna receptura wymagała użycia dobrej jakości amerykańskiego Bourbona lub whisky żytniej, soku z cytryny/limonki, syropu cukrowego i kurzego białka. Ważnym elementem przygotowywania tego drinka jest tzw „dry shake” czyli wstrząsanie składników bez dodatku lodu a następnie powtórne wstrząsanie już z dodatkiem lodu. Taka metoda pozwoli na uzyskanie bogatej i jedwabiście gładkiej konsystencji oraz aksamitnej pianki na powierzchni drinka.
Składniki:
Do shakera wlewamy whisky, dodajemy sok z cytryny, syrop cukrowy i białko jaja kurzego. Dodajemy kilka kropel Angostura Bitter. Energicznie mieszamy przez około 15 sekund. Następnie dodajemy kilka kostek lodu i energicznie mieszamy przez 20 sekund. Przecedzamy i przelewamy drinka do szklanki z lodem. Dekorujemy kandyzowanymi wiśniami lub plastrem cytryny. Podajemy najlepiej w niskich szklankach do whisky.
Manhattan powstał pod koniec XIX wieku w jednym z nowojorskich Manhattan Club w Stanach Zjednoczonych. Jest to jeden z łatwiejszych w przygotowaniu drinków i dlatego cieszy się popularnością na całym świecie. Zadowoli nawet najbardziej wymagających smakoszy. Oryginalnie w składzie ma żytnią whiskey lecz najczęściej jest przyrządzany przy użyciu amerykańskiego Bourbona. Manhattan jest drinkiem zamawianym najczęściej jako aperitif (przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu). Jest dość wytrawnym i mocnym drinkiem.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Do wysokiej szklanki barmańskiej lub shakera wlewamy amerykańskiego bourbona, słodki wermuth, dodajemy kilka kropel Angostury i wypełniamy lodem. Składniki mieszamy energicznie przez około minutę. Wlewamy drinka do kieliszka do martini lub kieliszka koktajlowego odcedzając lód. Dekorujemy kandyzowaną wisienką maraschino lub skórką pomarańczy.
Godfather jest jednym z najbardziej znanych klasycznych drinków. Powstał w 1972 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego nazwa Godfather nawiązuje do szefa mafijnej rodziny - słynnego don Corleone. Według niektórych źródeł był to ulubiony drink amerykańskiego aktora Marlona Brando, który grał główną rolę w filmie „Ojciec Chrzestny”. Swój ciekawy i interesujący smak zawdzięcza włoskiemu likierowi Ameretto, który powstaje z migdałów. Drink ten jest bardzo prosty w przygotowaniu ponieważ zawiera praktycznie tylko dwa składniki (whisky i likier Amaretto).
Składniki:
Sposób przygotowania:
Do 1/3 pojemności szklanki wkładamy kostki lodu, wlewamy whisky i likier Amaretto. Następnie wszystko dokładnie mieszamy, dekorujemy plasterkiem pomarańczy lub skórką z cytryny i nasz drink jest gotowy. Do serwowania drinka Godfather najlepiej nadają się szklanki do whisky z grubym dnem (Old Fashioned).
Revolver to mocny, kofeinowy drink który został stworzony przez barmana Jona Santera z San Francisco w 2004 roku. To drink, który powinien przypaść do gustu wszystkim fanom klasycznych koktajli z dodatkiem whisky. Posiada głęboki smak z lekką nutą słodyczy a płonący pomarańczowy akcent dodaje mu wyjątkowości i niezwykłości. Jest bardzo łatwy w przygotowaniu i może stanowić alternatywę dla drinka o nazwie Manhattan.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki czyli whisky, likier kawowy, Angostura Bitters i kostki lodu umieszczamy w shakerze i dokładnie mieszamy. Całość przecedzamy do schłodzonego kieliszka koktajlowego lub kieliszka do martini. Najważniejszym etapem przyrządzania tego drinka jest podpalenie skórki pomarańczowej nad powierzchnią napoju w celu wydobycia z niej olejków eterycznych. Skórką tą następnie dekorujemy drinka.
Polecamy na naszym blogu: